A Millásreggeliben Deák Andrea HR tanácsadót, a Greensch Kft. ügyvezető igazgatóját látták vendégül, a beszélgetés során szó esik a teljesítményértékelés fontosságáról, az objektív mérési módszerekről, a visszajelzések adásának és fogadásának fontosságáról, valamint a nehézségekről, amikkel az idősebb korosztály a munkahelyi elhelyezkedés során szembesül.
A műsor elején egy hallgatói levélre reagálva felmerül, hogy az 50 év feletti munkavállalók nehezen találnak munkát. A korosztály sztereotípiája, hogy nehéz elhelyezkedni, nehéz a profilváltás, különösen, ha valaki hosszú idő után tér vissza a munkaerőpiacra. Az is fontos, hogy a munkavállaló milyen területen szeretne elhelyezkedni, és hogy a diplomái mennyire relevánsak a piacon.
A teljesítményértékelés kapcsán elhangzik, hogy ez egy fontos eszköz a cégek számára, melynek során a múlt évet értékelik és a jövőbeli célokat tűzik ki. A teljesítményértékelés célja, hogy a munkavállalók visszajelzést kapjanak a munkájukról, valamint ők is jelezhessék a cég felé a problémáikat, javaslataikat. Az értékelésnek nem szabad sértőnek lennie, a kritikát mindkét félnek építő jelleggel kell kezelnie.
Az objektív értékelés érdekében fontos, hogy a célok számszerűsíthetőek legyenek, de figyelembe kell venni azokat a tényezőket is, melyek nem mérhetők pontosan. Például az új ügyfélszerzés nehezebben mérhető, de számszerűsíthető, ha elvárásként van megfogalmazva, hogy egy évben legalább két új ügyfelet kell szerezni, a bónuszrendszerek kialakításánál pedig figyelembe kell venni, hogy nem minden célkitűzés egyforma súlyú. A munkavállalónak is fel kell készülnie a teljesítményértékelésre, átgondolva a saját teljesítményét, problémáit, sikereit.
A teljesítményértékelés egy kétirányú kommunikáció, ahol a munkavállaló is elmondhatja a véleményét, javaslatait a munkahelyi körülményekkel kapcsolatban. Fontos, hogy ne maradjanak ki nem mondott problémák, feszültségek, a lényeg a kommunikáció, és hogy a felek közösen találják meg a legjobb megoldást a felmerülő problémákra.